BİLGİ BANKASI

1. Mikro denetleyicinin devreye girmesi için gücü kapatıp tekrar açarak cihazı resetlemeniz gerekecektir. Sıcaklık elemanının hasarlı olup olmadığını kontrol edin.
2. Kablo ve/veya bağlantılarını kontrol edin gevşeklik var ise sıkıştırın mikro denetleyicinin devreye girmesi için gücü kapatıp tekrar açarak cihazı resetlemeniz gerekecektir.
3. Üfleme kolun hava giriş kanallarını açık olduğunu kontrol edin kapalı ve toz ile kaplanmış ise temizleyin denetleyicinin devreye girmesi için gücü kapatıp tekrar açarak cihazı resetlemeniz gerekecektir.
Kontrollerden sonrada sorun halen devam ediyorsa cihazı kapatın. Teknik servis bilgi formunu doldurun ve formdaki yönergeleri takip edin

Lehimleme kol ile cihaz bağlantısında gevşeklik var ise ekranda “L-E” görünür. Bağlantıyı kontrol edin ve sıkıştırın. Kontrollerden sonrada sorun halen devam ediyorsa cihazı kapatın. Teknik servis bilgi formunu doldurun ve formdaki yönergeleri takip edin.

Bunun anlamı çıkış sıcaklığının 100 °C altında olduğudur. Sıcak hava istasyonu bekleme modundadır. ve üfleme kol bekleme standında olmalıdır.

“S-A” hafızada bir problem olduğunu ifade eder, cihazı kapatın. Teknik servis bilgi formunu doldurun ve formdaki yönergeleri takip edin.
Hava tabancasının rüzgâr koruması yok demektir. Fanı ve sıcak hava güç kaynağı desteğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Sıcak hava bölümüne ait ısı ayarını açmanız halinde sıcak hava üflemeyi de (Air) çalıştırmalısınız, aksi halde sıcak hava üfleme kapalı konumdayken sıcaklığı yükseltmeniz sıcak hava kolunun aşırı derecede tehlikeli bir şekilde ısınmasına neden olur.

Yanlış sıcaklıklarda lehimleme yapmak havya uç yüzeyinde oksitlenmeye neden olabilir. Havya ucunda oluşabilecek oksitlenme ve karbürlemeyi önlemek için temizlik süngerini kullanarak sürekli temiz tutmalısınız. Yapılamayan temizlik oksitlenmeyi artırır ve lehimleme işlemini verimsiz bir şekilde yapmaya başlarsınız. Temizlik yaparken zımpara maket bıçağı gibi zarar verici aletler kullanmayınız.

852D+ Diyafram pompa ve 992DA+ modelinde kasa alt tarafında bulunan kırmızı boya ile işaretlenmiş nakliye vidalarını çalıştırmadan önce mutlaka sökülmesi gerekmektedir. Aksi halde çalışma sırasında yüksek titreşim ve ses olacak devamında ise cihaza zarar verecektir. Kontrollerden sonrada sorun halen devam ediyorsa cihazı kapatın. Teknik servis bilgi formunu doldurun ve formdaki yönergeleri takip edin.
Sıcak hava üfleme kol ve lehimleme kol üretim sürecinde yüksek dayanıklılığa sahip paslanmaz çelik kullanılmıştır. Üretim süresi boyunca Sunline Havya istasyonları normal çalışma şartlarında dört kez incelenerek gerekli testleri yapılmıştır. Testler sırasında bakır boru yüksek sıcaklık yüzünden biraz sarı renk alabilir. Makine ilk kez kullanıldığında, çelik borunun biraz sarılaşması normaldir, endişelenmeyin.
Mümkün olan en düşük ısılarda lehimleme işlemini yapmayı tercih edin. Düşük sıcaklıklarda etkili ve verimli lehimleme işleme yapabilirsiniz.

Lehim kalıntıları, karbürler uçlarda oksitlenmeye neden olacağı için sünger ile düzenli olarak lehimleme uçları temizleyin.
Temizlik yapılmadığı takdirde lehim ucunun ısı ile iletkenliği azalarak kullanım ömrü kısalacaktır. Havya kullanımı öncesi lehim ucunun lehim koluna gevşek bağlantılı olmadığından emin olun.

Cihazı kullanmadığınız zamanlarda yüksek sıcaklıklarda açık bırakmayın. Yüksek sıcaklıklar lehim uçlarının oksitlenmesine ve ısı iletkenlik özelliğinin azalmasına neden olacaktır.
Havya ucunu temiz bir sünger silerek lehim kalıntılarından temizleyin.

Lehimleme yaparken havya koluna baskı uygulamayın. Aksi halde lehimleme ucu çok hızlı bir şekilde zarar görür.

1. Havya istasyonu kullanılmadığı zaman güç kablosunu prizde bırakmayın
2. Havya istasyonu bileşenlerinin sökülmesi gerektiğinde (rezistans, kol vb.) yüksek basınç riskine karşılık güç kablosunu prizden çekiniz.
3. Güç kablosu takılı ve havya istasyonu çalışır durumdayken sıcaklık 100 °C ~ 480 °C arasında olacağından ciddi yanıklara sebebiyet vermemek için havya ucu değişimi cihaz kapatılıp soğuduktan sonra yapılmalıdır.
4. Yangın riskine karşılık havya istasyonu yanıcı maddeler yakınında kullanılmamalıdır.
5. Yanıcı ve patlayıcı gazların bulunduğu ortamlarda havya istasyonu kullanılmamalıdır.
6. Havya istasyonu uzun süre kullanılmayacak ise lütfen depolama sıcaklığı seviyesindeki yerlerde muhafaza ediniz.
7. Çalışma esnasında havya istasyonunun lehimleme kol ucu sıcaklığı 100 °C ~ 480 °C arasında olacağından yanıcı malzemeleri lehimleme işlemi için bu ürün kullanılmamalıdır.
8. Arıza durumunda yetkisiz kişilerce cihaza müdahale ettirmeyiniz. Cihaz ile birlikte verilen Teknik Servis Bilgi Formunu doldurun ve formdaki yönergeleri takip edin.
1. Sunline havya istasyonu bir çok güvenlik standartları çerçevesinde üretildiği için kesinlikle modifiye etmeyin.
2. Sunline havya istasyonunu; kullandığınız ortamlarda farklı şoklara maruz kalmasını engelleyiniz.
3. Sunline orijinal yedek parça ve aksesuar kullanınız.
4. Elleriniz ıslak iken çalışma yapmayınız.
5. Lehim dumanı sağlığa zararlı olduğundan çalışma ortamının iyi şekilde havalandırılmış olmasına dikkat ediniz.
6. Bedensel ve fiziksel zararlara uğramamak için tüm maddelere hassasiyetle uyunuz.
Sıcak hava üreten ısıtıcı elemanlar ( rezistans ) ve üfleme elemanları (fan) sıcak hava üfleme kol içerisinde konumlandırılmış modeldir. Bu özellik ürüne daha sessiz bir şekilde çalışma olanağı sağlamaktadır.
Brushless motorlarda fırça ve kolektör bulunmaz bu yüzden bu motora fırçasız motor denir.
Fırçasız motorların avantajları;
• Yüksek Verim
• Doğrusal Moment Hız İlişkisi
• Yüksek Moment Hacim Oranı
• Sessiz Çalışma
• Elektriksel Gürültü Meydana Getirmemesi
• Daha çok Tork
• Uzun Ömür
Diyaframlı pompalar; basınçlı hava ile çalışır.
Diyafram pompalı istasyonlarda sıcak hava üreten ısıtıcı eleman (rezistans) kol içerisine yerleştirilmiştir. Sıcak /serin hava üfleme işlemi cihaz kasasının içerisine konumlandırılan pompa ölçüsüne uygun kapasitedeki bir kompresöre bağlanarak gerçekleştirilir. Bu özellik ürünün hava debisinin daha güçlü olmasını sağlamaktadır.
Diyafram Pompa Avantajları:
• Yüksek verim
• Sıcak hava kolu son derece hafif ve kullanımı daha ergonomiktir.
• Isıtıcı elemanların çalışma bittikten sonra daha hızlı soğuması sağlanır.
• Az bakım gerektirir.
• Uzun ömürlüdür.
• Hava debisi Brushless Fan kullanılan modellere göre daha güçlüdür 24L/MIN
Gelişen mikroçip yazılımı teknolojisi kullanılarak havya istasyonlarının donanımlarına ilave edilen ‘’Sıcaklık Doğruluğu ve Sabitleme Sistemi’’ yani kısaca P.I.D;
P (Proportional) Oransal
I (Integral) İntegral
D (Derivative) Türevsel, denetleyici olarak tanımlanır.
Mükemmel bir ısı sihirbazı olan P.I.D döngü olarak, her 20 mili saniyede, ayarlamış olduğunuz mevcut sıcaklığı çıkıştan geri besleme yoluyla giriş sinyaline (referans) gelen sinyal ile karşılaştırır ve farkı hatayı oluşturur. Bu hata P.I.D denetleyicisine gönderilir ve denetleyici bu sinyali bir katsayı ile çarpıp, türevini ve integralini alır. Sonrasında ise tekrar çıkışa gönderilir. Bu işlem ile sürekli denetim türleri, geri besleme yoluyla hata farkına göre çıkışa bir sinyal üreterek kontrolü sağlayarak sıcaklığı doğru değerde sabit tutar.